25 јан Кроз јавно приватна партнерства до бољих услуга за грађане и већих уштеда за државу
Београд, 24. јануар 2019. године – „У јавно приватним партнерствима, који су честа пракса у Европској унији, предности могу да имају и држава и грађани,“ чуло се на радионици „Јавно-приватно партнерство и концесије у светлу прописа и праксе Европске уније“ коју је организовао Пројекат у сарадњи са СИГМА-ом, заједничком иницијативом ОЕЦД-а и ЕУ.
На почетку радионице организоване за представнике Управе за јавне набавке, Комисије за јавно-приватно партнерство, Државне ревизорске институције, Привредне коморе Србије и наручилаца и давалаца концесија, присутнима се обратила Теја Колар, вођа тима ИПА пројекта.
„Како бисмо дошли до бољих услуга за грађане и већих уштеда за државу, главни предуслов је јачање капацитета државне управе. Овај Пројекат је ту да помогне и омогући остварење овог циља“, рекла је Теја Колар, вођа тима Пројекта.
Поред ње, Ерика Бозеј, представница СИГМА-е, нагласила је да је радује оволико интересовање представника државне управе, што сведочи да постоји велика спремност за напредовање, усавршавање и јачање капацитета институција.
Радионицу је водио Марио Турковић, експерт за концесије и ЈПП, који је учесницима представио главне карактеристике ЈПП-а, различите моделе и методе које се користе за успостављање оваквог вида уговора.
Експерт је учеснике упознао са главним аспектима јавно приватних партнерстава – од преноса ризика на приватног партнера у домену пројектовања, управљања, финансирања и одржавања, до концепта сарадње који је кључан за постојање оваквог вида партнерства јавног и приватног сектора.
„Јавно приватна партнерства омогућавају да се пројекат финансира без утицаја на јавне финансије а истовремено се обезбеђује континуитет капиталних инвестиција. Најчешћи предмет ЈПП-а у пракси су пројекти за изградњу друштвене инфраструктуре, као што су школе и болнице, али и за изградњу економске инфраструктуре – аутопутева, аеродрома, лука, пречистача воде и сличних пројеката. Поред бенефита за државу, и грађани могу да имају директне користи од побољшаних услуга и нижих трошкова, дакле да добију бољу вредност за свој новац,“ рекао је Марио Турковић, експерт за концесије и ЈПП.
Било је речи и о јавно приватним партнерствима у Европској унији, пракси Суда правде ЕУ, а учесници су могли и да чују о разликама између концесија и уговора о јавним набавкама.
„Не постоји директива која се односи стриктно на ЈПП као што је то случај са концесијама и уговорима о јавној набавци. Стога свака држава чланица има одређени степен дискреције када је реч о регулисању ове материју“, рекао је експерт и додао да су уговори о ЈПП-у дугорочни у којима привредни субјект преузима већину ризика који су традиционално у надлежности јавног тела.
У последњем делу радионице, учесници су у отвореној атмосфери наставили разговор о концесијама и њиховој разлици у односу на друге моделе јавно приватних партнерстава.
Документа која се односе на ову радионицу могу се преузети овде: