До јавних набавки кроз дијалог, преговарање или ипак партнерство за иновације?

Београд, 25. јануар 2019. године – Пројекат је у сарадњи са SIGMA-ом, заједничком иницијативом OECD-а и ЕУ, организовао радионицу „поступци јавне набавке с посебним фокусом на конкурентни поступак са преговарањем, конкурентни дијалог и партнерство за иновације“.

У радионици, која је конципирана као комбинација презентација и студија случаја, учесници из Управе за јавне набавке и других институција, као и представници наручиоца, имали су прилике да се упознају са историјатом јавних набавки у ЕУ, тренутним моделима, међу њима и са најновијом праксом спровођења партнерстава за иновације.

Ерика Бозеј, представница SIGMA-е, нагласила је да је важно упознати се са праксом поступака за јавне набавке у Европској унији, збога пута Србије ка ЕУ, али и најављеног усвајања новог закона о јавним набавкама који ће бити прилагођен европској регулативи.

„Овакав правни оквир омогућава већу транспарентност, могућности за развој и раст друштва, а учесницима данашње радионице могућност да упореде конкуретни поступак са преговарањем и конкурентни дијалог, и усвоје нови концепт „партнерства за иновације. У савладавању овог комплексног процеса, од велике помоћи су и две студије случаја, како би учесници видели како све функционише у пракси“, рекла је на самом отварању Ерика Бозеј, представница SIGMA-е.

Сузи Смит, експерткиња за јавне набавке, уводно је објаснила да је Европска унија директивом увела нови концепт „партнерство за иновације“ како би се јавне набавке користиле у циљу подстрека иновацијама.

„Партнерство за иновације значи примену новог или знатно унапређеног производа, услуге или процеса, укључујући, између осталог и процес производње, градње или конструисања, али и нове организационе методе у пословној пракси, организацији радног места или спољних односа,“ нагласила је Сузи Смит, експерткиња за јавне набавке.

Дариус Пиаста, експерт за јавне набавке, IPA пројекат, нагласио је да је главни циљ новог концепта је да се помогне у решавању друштвених изазова и пружи подршка Стратегији Европа 2020 за паметан, одржив и инклузиван раст.

„Модел „партнерства за иновације“ искоришћен је 56 пута у 2017. години на нивоу целе Европске уније, и то највише у Данској, Француској и Холандији,“ рекао је Пиаста.

Током радионице учесници су имали прилике на практичним случајевима виде на који начин се ова нова процедура спроводи и који су њени ефекти.

Документа која се односе на ову радионицу могу се преузети овде: