12 апр Оквирни споразуми: кључ за једноставније јавне набавке
Београд, 11. април 2019. године – Нестало вам је канцеларијског материјала? Свакоме се десило више пута. Морате хитно на пут, како да купите авионску карту? Да ли изнова морате да улазите у компликовану процедуру јавних набавки? Одговоре на ова и бројна друга питања чуло је 55 учесника радионице „Оквирни споразуми са становишта одредаба и праксе Европске уније“, коју су заједнички организовали Пројекат са SIGMA-ом, заједничком иницијативом OECD-а и ЕУ.
Поступци јавних набавки постали су компликовани, а често не постоји довољно времена. Алат који омогућава да се истовремено очува транспарентност, заштити процедура, али и ефикасно заврши посао јесу оквирни споразуми.
Оквирни споразум у јавним набавкама, као практично решење код учесталих набавки добара, услуга и радова, омогућава наручиоцу да не преузме коначну обавезу, већ да дефинише оквире својих потреба, а да набавку спроведе када потреба настане.
„Оквирни споразуми имају важну улогу у поједностављењу процедуре, ефикасној набавци потребних добара или услуга, а истовремено у транспарентном поступку“, изјавила је Теја Колар, вођа IPA пројекта у свом уводном излагању.
На почетку радионице, обратила се и Ерика Бозеј (Erika Bozzay), представница SIGMA-е, која је нагласила да је јако важно да се државни службеници у Србији упознају са европским процедурама, посебно због новог Закона о јавним набавкама, чији предлог је креиран по највишим стандардима у овој области.
Угао ЕУ Директива о јавним набавкама у домену оквирних споразума, њихов концепт, ко у њему учествује, како се планира, додељује и извршава, али и примере из праксе учесници су могли да чују од Малгоржате Стаховјак (Małgorzata Stachowiak), експреткиње за јавне набавке из Пољске.
„Наравно, и за оквирни споразум је потребна процедура јавне набавке као и за сваки уговор о јавној набавци. Али, оквирни споразум може трајати до четири године за јавне наручиоце или до осам година у за секторске наручиоце, а изузетно и дуже уколико је оправдано. Закључење уговора о јавној набавци на основу оквирног споразума могуће је са једним или више понуђача, али јако важно је да се зна на који начин се врши мониторинг, а на који начин долази до раскида споразума“, нагласила је експерткиња за јавне набавке из Пољске.
Драган Цвијић, представник Управе за јавне набавке Републике Србије, упознао је учеснике радионице са правним оквиром у Србији и пракси доделе Оквирних споразума.
Документа која се односе на ову радионицу могу се преузети овде:
Агенда
Презентацијe
Остали материјали са радионице
Фотографије