Радионице на тему истраживања тржишта, процењене вредности и трошкова животног циклуса у јавним набавкама

Београд, 25-26. септембар 2018. године – Пројекат је организовао две радионице јавних набавки на три теме: „Истраживање тржишта као инструмент подстицања конкуренције“ (25.9.), „Методологија одређивања процењене вредности у јавним набавкама“ и „Смернице за обрачун целокупних трошкова животног циклуса“ (26.9.).

Свакој радионици је присуствовало више од 30 учесника испред Управе за јавне набавке и различитих наручилаца из Београда и Србије, како из јавног, тако и комуналног сектора. Предавач је био господин Gheorghe Cazan из Румуније. Радионице су биле последњи део имплементације две пројектне активности: „Анализа и препоруке за даље унаређење конкуренције и припрема методологије за истраживање тржишта“ (активност 2.1) и „Припрема методологије за одређивање процењене вредности јавне набавке и смернице за обрачун трошкова животног циклуса“ (активност 2.6). Господин Cazan, задужен за примену тих активности, је саставио три документа смерница и методологија за пројекат: „Методологија правилног истраживања тржишта“, „Методологија одређивања процењене вредности јавне набавке“ и „Смернице за обрачун целокупних трошкова животног циклуса“.

      

Методологија истраживања тржишта представља неопходне кораке које треба предузети у контексту сваке анализе тржишта: дефинисање циља, одређивање врсте истраживања које ће бити оптимално за добијање потребних података, одређивање истраживачких алата, прикупљање података, анализа података, визуализација податке и саопштавање резултата итд., како би се повећала ефикасност процеса јавних набавки наручилаца. Методологија процене вредности набавке садржи инструкције о томе како узети у обзир претходна искуства наручилаца за куповину исте или сличне робе или услуга, објашњава правила ЕУ о јавним набавкама за процену вредности јавне набавке, и садржи сажетак релевантне судске праксе Суда правде Европске уније.

  

Смернице за израчунавање укупних трошкова животног циклуса, с једне стране, помажу наручиоцима да добију економичност закључених набавки, а с друге, допринесу даљој промоцији приступа зеленим набавкама. Као и у случају два друга документа, смернице укључују и објашњење правила ЕУ о јавним набавкама (директиве ЕУ о јавним набавкама, као и друге одредбе које се односе на зелене набавке (директива о чистим возилима). Како би што боље представиле, дати су примери из праксе и практичније онјашњени алати. Током радионица господин Cazan је представио сва три документа у виду презентација уз помоћ примера релевантних одредби и објашњења алата и инструмената који су укључени у одговарајуће смернице и методологије.

Документа везано за ове радионице су доступна овде: